Zájezd Apulie a Basilicata - Jižní Itálie letecky

do oblíbených
momentálně nejsou dostupné termíny
Obsazení pokoje
ZDARMA

Filtr

Cena od
Objednat

Popis
BARI• ALBEROBELLO• LOCOROTONDO• OSTUNIL• CASTEL DEL MONTE• MATERA• METAPONDO• ROCCA IMPERIALE• ROSSANO• CIRÓ MARINA• CROTONE• CAPO COLONNA• LE CASTELLA• SOVERATO MARINA• STILO

1. den
Odpoledne odlet z Prahy do Bari, po příletu odjezd na ubytování.

2. den
Po snídani odjezd na výlet do jedněch z nejkrásnějších a nejzajímavějších měst v Itálii. Navštívíme Alberobello, pohádkové město plné bílých kruhových domků s kamennými střechami, nazývaných trulli. Nachází se jich zde asi 1 400 a uličky mezi nimi jsou neustále plné života a turistů, kteří obdivují tento skvost zapsaný na seznam Unesco. Některé z těchto domečků jsou stále obydlené, ale většina se proměnila na malá muzea či prodejny suvenýrů, takže se určitě nezapomeneme podívat i dovnitř. Město je skutečnou raritou a jeho přitažlivost zvyšuje i skutečnost, že leží v půvabném a úrodném kraji plném vína a oliv. Po prohlídce budeme pokračovat do města Locorotondo, které se vypíná nad okolní zelenou krajinou plnou olivovníků. Po rušném Alberobellu zde oceníme malebná zákoutí a klidná posezení, k nimž jistě přispěje i místní vynikající bílé víno. Posledním cílem tohoto dne bude Ostuni, kterému se přezdívá Bílé město. Už z dálky nás oslní bílá barva místních domů vystavěných jeden vedle druhého na kopci, kterému dominuje pozdně gotická katedrála. Úzké malebné uličky, hezká náměstí, strmá schodiště i obchůdky určitě nadchnou všechny návštěvníky. Staré město s pevností, kulatými věžemi, městskými branami vypadá jako za starých časů. Večer návrat na ubytování.

3. den
Po snídani odjedeme na prohlídku jedné z nejzajímavějších památek Unesco v Itálii, Castel del Monte. Stojí na lesnatém vršku v nadmořské výšce 540 metrů a pochází ze 13. stol., kdy ho nechal postavit sám císař Fridrich II. Štaufský. Stavba má zvláštní půdorys a experti se dodnes nemohou shodnout, k čemu osmihranná budova sloužila. Záhadu funkce Castelu del Monte umocňuje i fakt, že nemá vůbec žádné obranné prvky, takže zde nenajdeme padací most, hradby, střílny ani stáje pro koně strážců hradu či členy panovníkovy družiny. Ovšem o symbolice hradu nemůže být pochybností, jelikož osmihranný půdorys, osm místností v každém patře a osmihranné nádvoří má jasný význam. Číslo osm totiž vyjadřuje zmrtvýchvstání a věčný život. Z toho důvodu mají i křtitelnice v kostele osmihrannou formu. Číslovka osm je zde doslova na každém kroku. Odpoledne přejezd do hlavního města Apulie Bari. Procházka starým městem Bari Vecchia v blízkosti přístavu kdysi považovaného za bránu do Evropy. Uvidíme apulsko-románskou katedrálu San Sabino, románskou baziliku sv. Mikuláše, vyhledávané místo poutníků, neboť v její kryptě jsou uloženy ostatky sv. Mikuláše. Projdeme se kolem normansko-štaufské pevnosti i po nábřeží Lungomare, které patří k nejdelším v Itálii a vybízí k romantickým procházkám se spoustou pěkných výhledů. Poté návrat na ubytování.

4. den
Po snídani odjedeme do kraje Basilicata do oblasti národního parku Murgia. Zde navštívíme jedno z nejpodivuhodnějších měst Itálie - Matera. Ještě před pár desetiletími bylo ostudou Itálie, neboť zde lidé žili v jeskyních vytesaných přímo ve městě. Dnes je Matera chloubou jižní Itálie a v roce 2019 byla vybrána jako evropské hlavní město kultury. Právě městská část Sassi di Matera plná jeskyní je vyhledávanou raritou. Celé město působí jako labyrint z kamenných domů, schodišť a úzkých uliček. Historie města sahá až do paleolitu a je tedy jedním z nejstarších měst na světě. Své domy si tu místní obyvatelé tesali přímo do skály z vápencového tufu, zdvihajícího se nad kaňonem řeky Graviny a postupem času se do skály tesaly nejen domy, ale i kostely. Od roku 1993 je část města Sassi di Matera součástí světového dědictví UNESCO. V okolí se nacházejí nejvýznamnější místa pobytu jeskynního člověka v oblasti Středomoří. Večer odjezd na ubytování v Tarentském zálivu.

5. den
Dnes se vydáme na prohlídku památek připomínajících slavná osídlení oblasti kolem Tarentského zálivu. Navštívíme archeologický park Metaponto v jižní části regionu Basilicata s pozůstatky několika antických chrámů a dalších památek. Nejvýznamnější z nich je chrám Tavole Palatine zasvěcený bohyni Héře a připomínající řeckou Akropoli. Dále již přejedeme do regionu Kalábrie a první zastávkou bude Rocca Imperiale - město vystavěné na kopci nad zátokou se starobylými uličkami, nad nimiž se tyčí pozůstatky Štaufského hradu ze 13. století. Odpoledne zastávka ve městě Rossano , které bylo od 6. do 11. století jedním z nejdůležitějších center byzantské kultury v jižní Itálii. Možnost návštěvy byzantského kostela San Marco nebo diocézního muzea, jehož nejvzácnější památkou je nádherně iluminovaný rukopis Rossanský kodex ze 6. století. Poté odjezd na ubytování na východním pobřeží Kalábrie.

6. den
Po snídani se vydáme do města Crotone , významného starořeckého centra a působiště Pythagora, který zde založil svou slavnou školu. Prohlídka starobylého centra, volno k posezením, nákupům nebo k návštěvě krásného starořeckého muzea. Po prohlídce města odjedeme na mys Capo Colonna pojmenovaný podle jediného zachovaného sloupu z chrámu bohyně Héry, posvátného místa Starověkého Řecka. Velice působivý je i blízký kostel středověkého původu Madony z Capo Colonna tyčící se na útesu vysoko nad mořem. Odpoledne příjezd do rezortu Borgo degli Ulivi u krásné široké písčité pláže. Ubytování s polopenzí, odpočinek, koupání.

7. den
Celodenní volno, odpočinek, koupání. Fakultativně polodenní výlet (cena cca 55 EUR) do přírodní mořské rezervace Capo Rizzuto s nedotčeným pobřežím a chráněným podmořským světem. Příjezd do letoviska Le Castella pojmenovaného podle významné aragonské pevnosti z 16. stol., který se tyčí na ostrůvku odděleném od pevniny jen za rozbouřeného moře. Díky svým plážím a malebnému výhledu na pevnost se kdysi malá rybářská obec mění v Mekku turistů. Zde absolvujeme asi dvouhodinový výlet lodí, během kterého budeme moci pozorovat zdejší mořský svět a určitě nás okouzlí i krásné výhledy na Aragonský hrad i pobřeží. Užijeme si koupání z lodi v křišťálově čisté vodě, menší občerstvení na lodi. Po návratu do přístavu možnost prohlídky hradu (vstup cca 3 EUR) nebo procházek uličkami s obchůdky a restauracemi nebo koupání na pláži u hradu.

8. den
Celodenní volno, odpočinek, koupání. Fakultativně celodenní výlet (cena cca 50 EUR), během kterého projedeme část jónského pobřeží a podíváme se i do vnitrozemí. Dopoledne zastávka v přímořském letovisku Soverato Marina s krásnou pláží a množstvím obchůdků, kaváren i typických rybářských restaurací. Volno na nákupy, posezení a procházky. Odsud zamíříme do vnitrozemí, kde navštívíme staré byzantské město Stilo , sídlo bohaté na umění a památky, mezi nimiž vyniká byzantský kostel La Cattolica vystavěný na skále nad městem. Díky stavební dokonalosti, kdy antické sloupy podpírají pět kopulí, patří Cattolica k nejkrásnějším byzantským stavbám vůbec. Zde možnost ochutnávky místních produktů především z plodů bergamotu i občerstvení. Po poledni budeme pokračovat dále do skalnatých hor Serre Calabresi do vesnice Pazzano, kde navštívíme působivou jeskyni Monte Stella s byzantským kostelíčkem. Od jeskyně se nám otevřou úchvatné výhledy na okolní hory i na pobřeží a mořskou zátoku. Na závěr výletu sjedeme na pobřeží do oblasti Caminia, kde budeme moci obdivovat působivé skalnaté pobřeží ukrývající malé i větší pláže. K večeru návrat do rezortu.

9. den
Transfer na letiště Lamezia Terme a odlet do Prahy.

Cena zahrnuje
• leteckou přepravu tam a zpět
• letištní taxy a odbavení letu s příručním zavazadlem
• transfer autobusem z letiště do hotelu a zpět
• 7× ubytování ve 3* hotelu s přísluš.
• 7× snídani
• výlety dle programu
• průvodcovské služby

Cena nezahrnuje
• jednolůžkový pokoj 5800 Kč
• 5x večeře 2500 Kč
• pobytová taxa cca 1,50 €/os/noc (platba na ubytování)
• komplexní pojištění ERV včetně léčebných výloh a storna 30.000 Kč 590 Kč
• připojištění Extra k základnímu balíčku pro rizika spojená s COVID 19 Evropa 290 Kč
• připojištění Extra+ k základnímu balíčku pro rizika spojená s COVID 19 Evropa včetně osobní karantény 540 Kč

Předpokládaná částka na vstupy cca 70 €.

Mapa